Vzgojite ananas

napisala Petra

Ananas (Ananas comosus, Bromeliaceae) je eden od tropskih sadežev, ki jih je najlažje vzgojiti kar doma – torej vzgojiti pridelek. Rastlina zavzame malo prostora, je zanimiva loncnica in ni zahteven. Sadež, ki ga boste vzgojili bo slasten, vendar ne ravno natancno tak kot ananas, ki ga kupite v trgovini – saj bo zrasel pri vas ne pa pod žgocim tropskim soncem.


POTREBŠCINE

- ananas (sadež)
- oster nož
-
loncek za rože, plasticen, premer 10 do 15 cm
- šota (navadna, BREZ dodanih hranil)
- mlacna voda
- vrecka za živila, 4kg ali vecja, nova
- 3 palicice, dolge ca 30 cm
- podstavek za cvetlicni loncek
- oglje v prahu (ni nujno)
- vecja posoda (npr. lavor)
- 10 cm mocne vrvice

IZBIRA SADEŽA

Torej, najprej je pomembno v trgovini izbrati pravi sadež, saj je to vaša osnova za vzgojo rastline ananasa. Za vzgojo rastline ananasa potrebujete sadež z svežim, lepo zelenim in ne-poškodovanim šopom oziroma rozeto listov. Iz rozete boste vzgojili rastlino. Torej izbirajte le med najbolj svežimi sadeži, z najlepšimi rozetami. Pri nakupu si pozorno oglejte sredico rozete, pomagate si lahko z majhno, mocno baterijo. Proizvajalci ananasom med pripravo za na trg sredico praviloma unicijo z plinom. Zakaj proizvajalci unicijo sredico rozete? Zato, da vam preprecijo tocno to, kar pravkar pocnete – resno, brez heca. Brez cele, zdrave sredice rastlina namrec ne bo rasla. Kljub temu je med vsemi ananasi v trgovini gotovo nekaj takih, kjer proces ni bil (pravilno) izveden. Preglejte sredice listnih rozet, išcete tisto, ki bo svetlo ali temno zelene barve, nikakor ne rjave. Sredico oz. manjše liste, ki jih še lahko dosežete s prsti, lahko poskusite izvleci – ce jih izvlecete ven, ne bo nic, ce pa se trdno držijo ste našli dobrega kandidata za vzgojo rastline ananasa. Sredico lahko tudi povohate – vonj po gnili zelenjavi oznacuje uniceno sredico.

SADNA SOLATA IN LISTNA ROZETA

Doma z ostrim nožem z enim rezom odrežite listno rozeto. Odrežete tako, da bo okrog rozete še kolobar lupine sadeža širok približno 1,5 cm. Sadež olupite in pojejte, sredico sadeža zavrzite, sicer vas bo še nekaj dni pikalo po jeziku. Sedaj pa priprava rozete: tisti kolobar lupine odrežete, tako da bo pod rozeto ostalo samo še za približno 0,5 cm sredice sadeža. Rozeto pustite stati nekaj ur, tako da se rez zasuši.

SAJENJE

Suho rez lahko poprašite z ogljenim prahom, ni pa nujno. Ogljeni prah zmanjšuje možnost okužbe oz. gnitja. V lavor ali podobno posodo stresite šoto, 3 ali 4 pesti bi morale zadošcati. Prelijte jo z mlacno vodo in pregnetite. Šota sama od sebe se namrec zelo težko namoci. Šoto odcedite: naj bo vlažna, ne pa mokra. V cvetlicni loncek nasujte in potlacite vlažno šoto, tako da zapolnite 1/3 njegove loncka. V loncek postavite rozeto ananasa. Naj za vsak primer napišem: z dnom navzdol. Vem, saj vem, a ne boste verjeli kaj vse sem že videla ... Sedaj okoli rozete natlacite preostalo šoto – med, nad in pod liste, cim bolj zapolnite in zatlacite. Listov ne režite, saj je vsaka rez samo nov vhod za mikroorganizme, ki povzrocajo gnitje. Ko koncate, naj je nivo šote za en prst pod robom loncka, iz loncka pa naj gleda približno 2/3 listne rozete ananasa. Ob robu loncka pazljivo do dna zapicite tri palicice, tako da bodo enakomerno oddaljne ena od druge. Na vrhu palicice zvežite z vrvico. Palicice sedaj tvorijo oporo za vreco za živila. Vrecko poveznite cez palicice tako, da bo ananas v 'šotoru'. Vrecka naj sega do dna loncka. Vrecka okoli rozete ustvari obmocje z visoko zracno vlago, ki jo rastlina potrebuje dokler ne ustvari korenin.

POTRPLJENJE

Loncek z ananasom postavite na postavek in položite na okensko polico ali v rastlinjak. Stoji naj v prostoru, kjer temperatura ne pade pod 20 ° C, malo nad 25 ° C je idealno. Naj ni na mocnem soncu – sencite ga lahko z belim papirjem ali tako, da je med drugimi rastlinami. Vsak dan dvignite vrecko in prezracite rozeto. Redno zalivajte v podstavek, šota se ne sme posušiti, loncek ne sme stati v vodi. Vodo, ki je šota ne vsrka v nekaj minutah odlijte. Ce bo vse v redu bo rozeta ostala lepo zelena, cez 2 ali tri mesece boste že opazili pocasno rast. V kolikor se listi zacnejo sušit TAKOJ poglejte ali dno rozete gnije – odrežite gnilobo do zdravega tkiva poprašite z ogljem ponovite sajenje.

Vzgoja ananasa ni pretirano težka, kljub temu da ananas raste pocasi in vzgoja rastline redko uspe v prvem poskusu. Ne glede koliko izkušenj z rastlinami imate je vzgoja ananasa igra na sreco – vcasih deluje, vcasih ne, pa naj se še tako trudite.

NADALJNJE GOJENJE

Ko ananas že lepo raste, odstranite vrecko in palcke. Vendar pocasi, rastlino je potrebno postopoma privaditi na nižjo zracno vlago. Vsak dan vrecko odstranite za vec casa, na zadnje nekaj dni rastlino le popršite z vodo. Ko je ananas navajen na nižjo zracno vlago ga z zmanjševanjem zalivanja privadite še na bolj suho prst. Ananas je namrec talna bromelijevka, ki raste v vrocem in suhem podnebju. Ko je rastlina dovolj velika za presajanje ga lahko posadite v substrat za kaktuse oz mešanico šote, listovke in kremencevega peska v razmerju 2:2:1. Za presajanje vedno uporabite samo loncek, ki je najvec 2 cm vecji od prejšnjega. Sedaj lahko zalivate samo enkrat na 1 ali 2 tedna – opazujte rastlino, kaj ji najbolj ustreza. Raste naj na cim bolj mocnem soncu, na kar ga privadite postopoma, da mu sonce ne ožge listov.

Na doma pridelan sadež ananasa boste morali pocakati nekaj let. Sadež oz. sprva socvetje bo zraslo iz sredice listne rozete na steblu visokem nekaj decimetrov. Ena rastlina da en sadež in nato propade – novo rastlino spet vzgojite iz šopa listov na sadežu.

Ananas je zanimiva in robustna tropska rastlina. Vsak ljubitelj rastlin je lahko zelo ponosen na rastlino, kaj šele na sadež, ki mu/ji ga uspe vzgojiti doma iz rozete ananasa.

Poskusite nekaj novega
Ananas je dokaj lahko vzgojiti doma. Postopek kako to storite pa je tako nenavaden in zanimiv, da ga je že zato vredno poizkusiti.

Sadež ananas

 

Odrezana rozeta listov

 

Obrezano dno rozete se mora samo še zasušiti

 

 

Nazaj na vrh / Back to top

Domov / Home